A digitalizáció az élet minden területét kihívások elé állítja és gyors változásokat generál az üzleti életben, a közszolgáltatások területén, az állam működésében és az Állami Számvevőszék életében is. Egy szervezet sikeres reagálásra való képességének alapfeltétele a felkészültség – írja Domokos László decemberben megjelent könyvében.
A digitális ellenőrzési környezet már nem csupán vízió
2020-04-02 07:00
2019. karácsonyán jelent meg Domokos László, az Állami Számvevőszék elnökének könyve Ellenőrzés - a fenntartható jó kormányzás eszköze címmel az Akadémia Kiadó gondozásában. Az ÁSZ elnöke a könyv külön fejezetében foglalkozik a digitalizáció aspektusaival, illetve áttekinti hogyan hatnak a környezetünkben bekövetkezett változások a legfőbb pénzügyi és gazdasági ellenőrző intézmények munkájára.
A digitalizáció hatása minden ország, minden szervezet, és minden egyén, közösség számára újszerű kihívás, amelyre reagálni, alkalmazkodni, viszonyulni kell. Egy szervezet egy jövőkép megalkotásával tud válaszadási keretet, szempontot adni a jövőre tekintve- írja Domokos László könyvében. Ez a jövőkép pedig látva a mai helyzetet, már nem is annyira jövőbemutató, hiszen a jelenlegi veszélyhelyzet felgyorsította a digitális munkakörnyezetre történő átállást.
A digitalizáció – mint az innováció egyik, az ÁSZ életében kiemelt figyelmet kapó területe - gyors előretörése révén rendkívül jelentős az innováció kormányzati támogatottsága a versenyképesség-, termelékenység-, és hatékonyságnövelés biztosítása érdekében, éppen ezért szükséges, hogy az ÁSZ példamutatásával ezen a területen is segítse a jó kormányzást, és a kormányzati célkitűzések megvalósulását.
A szervezet sikeres reagálásra való képességének alapfeltétele a felkészültség- írja az ÁSZ elnöke. Domokos László szerint, a változásmenedzsment egy olyan, stratégiai gondolkodásmódon alapuló, a szervezet valamennyi szintjét és folyamatát átható tevékenység, mely összehangolt választ jelent a külső és belső kihívásokra. A változáskezelésre, változás menedzselésre azért van szükség, hogy a végigvitt változások minél jobb beágyazását biztosítsuk, valamint elkerüljük a széttartó és visszarendeződő folyamatokat.
A könyv 9. fejezetében olvashatunk tehát a modernizáció, a kapacitásfejlesztés a változtatás egy lehetséges eszközéről az IPAR 4.0.-ról, illetve az ezzel kapcsolatos dilemmákról és kockázatokról, az IT jövőképéről, végül megismerjük, hogyan alakítható ki a digitális ellenőrzési környezet a közszférában is.
Ugyancsak itt kaphatunk képet Magyarország 2030 víziójáról is, amelyben már olyan komplex digitális munka és külső környezet áll rendelkezésre, mely az ÁSZ feladatellátását egy magas minőségű, fejlett technológiával támogatja majd. Valósidejű riasztások, ellenőrzések, gépi tanulás, csalást, erőforrás pazarlást felderítő modellek segítik a munkát. Ezeket a sorokat olvasva ezek a folyamatok elég futurisztikusnak tűnnek, pedig ha jól belegondolunk már most itt állunk a kapujában, 2020-ban.
Amennyiben részletesen is érdekli a téma, olvassa el Domokos László kötetét, amelyet minden közszolgálatban dolgozó és állami erőforrásokkal gazdálkodó vezetőnek a figyelmébe ajánl.