Megemlékezés a Terror Háza Múzeum előtt
Az esemény végén a megjelentek a Hősök Falánál egy-egy mécsest gyújtva emlékeztek meg az áldozatokról. Az Állami Számvevőszék részéről Domokos László elnök, valamint dr. Csapodi Pál főtitkár vett részt.
Az EU-országok igazságügyi miniszterei júniusi luxembourgi tanácskozásukon - magyar-lengyel-litván kezdeményezésre - fogadták el a totalitárius rendszerek által elkövetett bűncse-lekmények áldozataira emlékező dekrétumot.
A dokumentum elfogadásával az Európai Unió történelmi lépést tett a közös európai múlt tudatának és a kollektív emlékezetnek az erősítéséért.
A dokumentum emlékeztet a totalitárius rezsimek áldozatainak augusztus 23-i emléknapjára, a Molotov-Ribbentrop paktum aláírásának évfordulójára. Az EU egyúttal felkérte a tagállamokat, hogy vizsgálják meg, saját országuk történelmének és sajátosságainak fényében milyen módon történjen a megemlékezés. Az unió ösztönzi a tagállamokat és az Európai Bizottságot, hogy indítsanak, illetve támogassanak minden olyan kezdeményezést - programokat, kutatási projekteket, konferenciákat, egyes művészeti alkotások létrejöttét -, amelyeknek célja megismertetni a közvéleménnyel Európa múltjának totalitárius időszakait. Az EU felkérte az uniós végrehajtó testületet arra, vizsgálja meg, miként lehetne elősegíteni, hogy a keleti partnerség kedvezményezettjei és Oroszország is részt vehessen az erre irányuló programokban.
Magyarország szerint, az önkényuralmi rendszerek bűntetteinek elítélése, illetve a méltó megemlékezés a totalitárius rezsimek áldozataira összeurópai feladat. Az európai totalitárius rendszerek - ideértve a kommunista és nemzetiszocialista diktatúrát is - Európa közös történelmének részét képezik. Elengedhetetlen, hogy az egyes tagállamok polgárai megismerjék a más országok által átélt tragédiát, azért is, hogy hasonló borzalmakat soha többé ne lehessen elkövetni.
Augusztus 23-án az Európai Unió tagállamainak igazságügyi miniszterei Varsóban közösen rótták le kegyeletüket az áldozatok előtt.