Az Állami Számvevőszék küldetése, hogy szilárd szakmai alapon álló, értékteremtő ellenőrzéseivel előmozdítsa a közpénzügyek átláthatóságát, rendezettségét, és járuljon hozzá a „jó kormányzáshoz". Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke sajtótájékoztatón ismertette az ÁSZ idei és középtávú terveit az Országházban.
Domokos László Sajtótájékoztatót tartott az ÁSZ idei és középtávú terveiről
Az Állami Számvevőszék sajtótájékoztatójára 2011. január 6-án 10.00 órai kezdettel az Országház földszint 1. sz. termében került sor. Az eseményen dr. Csapodi Pál főtitkár is részt vett.
A tájékoztatón szó volt a számvevőszék idei és középtávú terveiről. Az ÁSZ új stratégiai célja, hogy az Állami Számvevőszék ellenőrzései mind jobban segítik az átláthatóságot, az elszámoltathatóságot és az elszámoltatást a közpénzekkel, a közvagyonnal való gazdálkodásban.
A számvevőszék fő szervezetfejlesztési célja az ellátandó feladatokkal összhangban álló optimális szervezeti felépítés kialakítása.
Az Állami Számvevőszék nemzetközi kapcsolatai biztosítják a tudásátadást, és az így szerzett tapasztalatok beépülnek az ellenőrzési munkába.
Az ÁSZ fejleszti a kapcsolattartást és a kommunikációt az Országgyűléssel annak érdekében, hogy az Országgyűlés és a bizottságok több jelentését tárgyalják meg, illetve törvényhozói munkájuk során hasznosítsák azokat.
Dr. Csapodi Pál főtitkár az ÁSZ megújulásáról beszélt, mely érinti a kommunikáció területét, és a szervezet mindennapi életét. Kiemelte, hogy a számvevőszék a jövőben mindenképpen súlypontváltoztatásokat szeretne végrehajtani.
A számvevőszék ellenőrzési eredményei, értékei közvetítésében elsődleges, mértéktartó és közérthető kommunikációt valósít meg.
Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke és dr. Csapodi Pál az ÁSZ főtitkára
A sajtótájékoztatón Domokos László ÁSZ elnök bemutatta a 2011-es ellenőrzési tervet, ami az Állami Számvevőszék új középtávú stratégiájának kidolgozásával párhuzamosan, széles körben nyitott, alulról építkező pályáztatással valósult meg. A tervben 55 ellenőrzés szerepel. Az ellenőrzési feladatok végrehajtásához 2011-ben 75 ezer ellenőrzési nap felhasználása tervezett.
Az ellenőrzési tervben továbbra is kiemelt feladatot jelent a zárszámadás ellenőrzése.
A helyi önkormányzatok gazdálkodásának ellenőrzését eltérő kiválasztási módszerrel és megújult tartalommal tervezte meg az ÁSZ. Az ellenőrzési helyszínek kiválasztására a helyi önkormányzatok pénzügyi, gazdasági helyzetének, működési kockázatainak figyelembevételével történt. Az ellenőrzés újszerű módon kiterjed a gazdálkodás kockázatainak növekedésében szerepet játszó belső és külső körülmények feltárására, a vagyoni, pénzügyi helyzet minősítésére.
Az államháztartás folyamatainak átláthatósága érdekében több olyan ellenőrzés indul, ami a több forrásból finanszírozott feladatokra fordított pénzeszközök felhasználását, a döntések és célok összehangolását értékeli (pl. a szakképzési hozzájárulás felhasználásának ellenőrzése).
Az állami feladatellátás különböző területeit többirányú megközelítéssel, a területek részekre bontásával teljesítmény-ellenőrzésekkel értékeli az Állami Számvevőszék (pl. egészségügy, környezetvédelem, térségfejlesztés).
Az állami vagyon feletti tulajdonosi joggyakorlással kapcsolatos tevékenységet évente ellenőrzi az ÁSZ.
Az államháztartáson kívülre nyújtott támogatások hasznosulását a Kormány által létrehozott közalapítványok gazdálkodásán és a Nemzeti Civil Alapprogram támogatásán keresztül ellenőrzi az Állami Számvevőszék.
Domokos László ÁSZ elnök ismertette az ÁSZ idei és középtávú terveit
Az Állami Számvevőszék küldetése, hogy szilárd szakmai alapon álló, értékteremtő ellenőrzéseivel előmozdítsa a közpénzügyek átláthatóságát, rendezettségét, és járuljon hozzá a „jó kormányzáshoz".