Domokos László

Domokos László: az önkormányzatiság alapja a közbizalom

2013-09-10 16:22
„A belső kontrollrendszer kialakítása és következetes működtetése az önkormányzati gazdálkodás átláthatóságának és elszámoltathatóságának egyik alapfeltétele. Egyfajta életbiztosítás, amely jelentősen mérsékli a magyar önkormányzatok korrupciós veszélyeztetettségét és képes megteremteni a gazdálkodás tisztaságába vetett közbizalmat. Az ÁSZ ezért stratégiai feladatának tekinti és támogatja a belső kontrollrendszer megerősítését az önkormányzatoknál."- mondta Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnökségi ülésén.
2013. szeptember 10-én a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) elnökségi ülést tartott, amelyen Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke „Transzparencia és integritás az önkormányzati gazdálkodásban" címmel tartott előadást.

Az ÁSZ elnöke előadása elején részletes áttekintést adott az számvevőszék ellenőrzések fókuszterületeiről. Elmondta, hogy ezen területek közül is kiemelten fontosnak tartja a transzparencia és az integritás kérdését. A számvevőszéki ellenőrzések egy új csoportja ezért kifejezetten az önkormányzati működés és gazdálkodás átláthatóságában, valamint a korrupció megelőzésében kulcsszerepet betöltő belső kontrollrendszerre irányul - emelte ki Domokos László.

Az Állami Számvevőszék 2012 júliusa óta folyamatosan ellenőrzi, hogy az egyes önkormányzatok belső kontrollrendszerüket a jogszabályi előírásoknak megfelelően alakították-e ki, illetve hogy a kontrolltevékenységek és a belső ellenőrzés működése a szabályoknak megfelel-e. „Az önkormányzati ellenőrzések hatékonyságát támogatja az ellenőrzöttek kockázatalapú kiválasztása is. Az Állami Számvevőszék ebből adódóan az önkormányzati gazdálkodás legkockázatosabb területi ellenőrzi, azokat, ahol a legnagyobb az esélye annak, hogy megállapításaival és javaslataival hatékonyan tudja a közpénzfelhasználás minőségét javítani."- mondta az ÁSZ elnöke.

Ellenőrzéseink tapasztalati az ellenőrzés szükségességét támasztják alá - hangsúlyozta Domokos László. A belső kontrollrendszer kialakítása 38 ellenőrzött önkormányzat közül 34 esetében nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak, a belső kontrollok működés 38 településből 33-nál gyenge volt, a belső ellenőrzés tevékenysége pedig 35 önkormányzatnál nem működött eredményesen - ismertette az ellenőrzések első eredményeit Domokos László.

 

Dr. Zongor Gábor, Domokos László, Schmidt Jenő

Domokos László: tanuljunk meg bánni a belső kontrollokkal


Az ÁSZ elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy az ellenőrzés során feltárt hibák, hiányosságok részletes bemutatására külön előadássorozat indul. Ősztől a KIM-mel (Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium) együttműködve az ÁSZ minden megyében ismerteti a rossz tapasztalatait és javaslatokat tesz a jobb működésre az ÁSZ tanácsadó szerepét felhasználva a jó kormányzáshoz hozzájárulva.


Domokos László az integritással kapcsolatban elmondta, az intézmény stratégiájába is bekerült, hogy „az ÁSZ segíti az integritás alapú, átlátható és elszámoltatható közpénzfelhasználás megteremtését". Az integritás szemlélet a gyakorlatban annyit jelent, hogy a közpénzekkel gazdálkodók tevékenységüket a jogszabályok alapján, az erkölcsi értékek, normák figyelembevételével a köz javára végzik.


A Számvevőszék idén már harmadszor készít Integritási felmérést. A 6-7000 költségvetési szervhez kiküldött kérdőív a korrupciós kockázatok szintjének feltérképezésére és annak megismerésére irányult, hogy a megkérdezettek mennyire tették ellenállóvá a szervezetüket a korrupcióval szemben. Fontos szemléletbeli változás, hogy a felmérés során arra helyeztük a hangsúlyt a kontrollok mennyire képesek csökkenteni az eredendő (a település jellegéből, működési sajátosságaiból, gazdálkodási környezetéből eredő) korrupciós kockázatokat. Azaz nem csak arra vagyunk kíváncsiak, hogy van-e biztonsági öv egy autóban, de arra is, hogy használják-e azokat az utasok - mondta Domokos László.


A felmérés eredményeit november végén-december elején hozza nyilvánosságra a Számvevőszék - mondta az Domokos László, aki néhány az önkormányzatokra vonatkozó adatot azonban már most ismertetett. Elmondta, a 3000 felmérésben való részvételre felkért önkormányzat 23 százaléka küldte vissza a kitöltött kérdőívet, valamint az átlagosnál magasabb volt a válaszadási arány a nagyobb települési önkormányzatok körében. Ezt mutatja, hogy 23 megyei jogú városból 20 vesz részt a felmérésben, a válaszadók 99,6%-a elfogadta az ÁSZ felmérésre vonatkozó ötéves együttműködési ajánlatát.


„Tendenciaszerűen igaz, hogy minél nagyobb a korrupciós veszélyeztetettség, annál magasabb a kockázatokat mérséklő kontrollok szabályozottsága"- emelte ki Domokos László. Majd reményét fejezte ki, hogy a felmérés kitöltése segítette a költségvetési szerveket a korrupciós kockázatok azonosításában, tudatosításában, valamint a kockázatokat mérséklő kontrollok kiépítésében és működtetésében, azaz az integritás kultúrájának kialakításában.


Domokos László úgy látja, szükség lesz a következő 4 év közös erőfeszítéseire annak érdekében, hogy az integritás kultúrája megteremtődjön a magyar közszférában, és a magyar önkormányzatok, önkormányzati intézmények ellenállókká váljanak a korrupciós veszélyekkel szemben.


Végül hangsúlyozta, hogy a korrupció elleni fellépésben az ÁSZ az önkormányzatok partnere kíván lenni. „Az önkormányzatiság alapja ugyanis a közbizalom. Ezt pedig az ÁSZ ellenőrzései és az ÁSZ integritás felmérése, valamint a jelentések és a felmérés eredményeinek nyilvánossága egyaránt erősítik."- zárta előadását az ÁSZ elnöke.

 

A TÖOSZ nevében Schmidt Jenő, a Szövetség elnöke köszönte meg Domokos Lászlónak az előadást. Kifejtette: az Állami Számvevőszék az egyik legfontosabb szövetségesünk a pénzügyi konszolidáció megteremtésében.

 

Az előadást követően aktív szakmai párbeszéd alakult ki az önkormányzati tisztségviselők és az ÁSZ elnöke között az önkormányzati ellenőrzések tapasztalati és a települések gazdálkodásának aktuális kérdéseit illetően.